Freedom Day

27 to Dzień Wolności w RPA. W 1994 roku 27 kwietnia odbyły się pierwsze demokratyczne wybory. Wiele ludzi, którzy z powodu apartheidu nie mieli okazji wybierać swoich przedstawicieli politycznych stali godzinami w palącym słońcu i cierpliwie czekali na możliwość oddania głosu. W wyborach mogli brać udział wszyscy powyżej 18 roku życia, a przez trzy dni oddano ponad 19 milionów głosów. W niewyobrażalnie długich kolejkach panowała podniosła atmosfera i uczucie, że wszyscy biorą udział w czymś ważnym. Nie było podziałów rasowych.
Arcybiskup Desmond Tutu po oddaniu głosu zatańczył przed kamerami a rozgłośnie radiowe w Johannesburgu grały „What a Wonderful World” Louisa Armstronga.
W rezultacie wybory wygrał Afrykański Kongres Narodowy (ANC) i 10 maja Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem Południowej Afryki. Oczywiście były głosy że wybory były sfałszowane, odnotowano przypadki zaginięcia kart z głosami ale mimo tych oskarżeń o oszustwa i nadużycia, dzień 27 kwietnia 1994 roku zmienił na zawsze przyszłość tego kraju.
Każdego roku dzień 27 kwietnia jest hucznie obchodzonym świętem w RPA. Odbywa się wiele koncertów, imprez upamiętniających tamte wydarzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s