A to wszystko przez niego… :-)

Przewodnik

Spotkałam się z kilkoma rodzajami przewodników wycieczek.

Są przewodnicy z ogromną wiedzą i nawet pewnie na początku swojej pracy z pełną pasją, ale z czasem tracą zapał, zauważyłam np. że mało przewodników patrzy wycieczkowiczom w oczy, tak jak wodzirej na imprezie niby mówi do grupy, ale nie widzi nikogo. Moją pasją jest obserwowanie ludzi i często widziałam wręcz zniecierpliwienie u przewodnika, którego zbyt dociekliwy wycieczkowicz nękał dodatkowymi pytaniami.

Ale są też prawdziwe oryginały…

Np. pani w mundurku ze wskaźnikiem w ręku, która żwawym krokiem obiegnie zwiedzany obiekt zręcznie wymachując strzałką i omawiając zwiedzaną trasę jakby co najmniej kupowała gazetę w kiosku… „to obraz, to słoń, to żyrafa a to … proszę państwa… proszę nie przeszkadzać reszcie grupy, idziemy dalej.„ pewnie obiecuje sobie, że doczyta w domu, ale codzienne obowiązki po powrocie z pracy odwracają jej uwagę.

Są też tacy przewodnicy : „proszę państwa jesteśmy na terenie muzeum więc proszę niczego nie dotykać… „ czas wolny cztery godziny i spotykamy się na miejscu na lunch tylko proszę się nie spóźniać.

A ostatnio totalnym hitem jest audio przewodnik, niby wygodnie, zawieszają na szyi jakieś urządzenie i prosta obsługa wciskania guzików umożliwia dogłębnie poznać zwiedzany obiekt, ale po pierwsze nie ma mowy o dodatkowych pytaniach a druga rzecz to gdy zwiedzałam niedawno z takim przewodnikiem muzeum to zupełnie się zagadałam i zapomniałam, że go mam. Więc ten przewodnik to zupełna klapa.

I jest ANDRZEJ…

IMG_4151

Jest operatorem organizującym safari od 15 lat, jednak to nie jest zwykły przewodnik czy operator wycieczek. Jest tak z kilku powodów, przede wszystkim dlatego, że on to kocha, nawet jak wjeżdża na Górę Stołową czy przekracza bramy Parku Krugera po raz tysięczny to i tak widać, że się cieszy i to przeżywa. Oczywiście jak ktoś go pozna bliżej to wie, że najbardziej cieszy go radość osób, którym pokazuje afrykańskie atrakcje, ale jasne też jest, że podróże i Afryka to jego pasja i życie.

IMG_6840

IMG_0897_2

IMG_0199

Zawsze jest perfekcyjnie przygotowany do safari, ma ułożony plan, który jest dopracowany w każdym szczególe, jednak nie jest to sztywna wycieczka.

DSC_0870

DSC_0578

Każdy kto decyduje się na wyjazd z Andrzejem na safari chciałby wiedzieć i znać program wycieczki chociaż w zarysie i taki zawsze dostanie, jednak wyjątkowość safari z nim polega na czymś innym. Gdy grupa ludzi jest ze sobą w samochodzie po kilkanaście godzin na dobę, bo zwiedzanie Parku Krugera odbywa się tylko z samochodu lub gdy trzeba pokonać odcinek z Johannesburga do Kapsztadu to nie ma siły, żeby się lepiej nie poznać. Wtedy dopiero gdy słuchamy fascynujących historii o RPA nasz apetyt na ten kraj wzrasta. Zaczynamy kształtować ciekawość. A wtedy Andrzej z przewodnika zamienia się w słuchacza i robi wszystko, żeby takie oczekiwanie spełnić.

IMG_6213

Oczywiście w granicach możliwości, duże znaczenie mają pogoda i miejsce w jakim grupa się znajduje, bo odległości są ogromne, albo koszty przekraczają możliwości klienta, ale wiem, że jeżeli tylko to możliwe to trochę trasy nadłoży, coś z programu przesunie, ale nie wyrzuci i postara się tak, żeby osoba z wycieczki mogła doświadczyć tego, co akurat przyszło jej do głowy. Po latach wiem, że plan na pierwsze safari był inny, jednak z każdym dniem coraz bardziej chciałam zobaczyć i pobawić się z małymi lewkami, teraz wiem, że plan został zmieniony dla mnie 🙂

Rozmawiałam z wieloma osobami, które były na safari z Andrzejem i nie znam nikogo, kto byłby niezadowolony. Każdy mówi, że z kimś innym Afryka nie byłaby ta Afryką. Ja z całą odpowiedzialnością podpisuje się pod tym stwierdzeniem. Wiem też, że jest dość duża grupa ludzi, która wróciła na kolejne safari, z resztą ja jestem jedną z tych osób. On zaraził mnie Afryką. Ta moja pasja to wszystko jego „wina”… za co bardzo mu dziękuję…

Trochę zdjęć z jego wypraw…

IMG_7433

IMG_6844

DSC_0147

SONY DSC

IMG_7653

Zwierzęta go kochają tak samo jak on kocha zwierzęta…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

IMG_0265

IMG_0793

IMG_8982

Inne:

Picture 040

IMG_0144

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s