Flaga Południowej Afryki … po mojemu…

Każda flaga ma jakieś znaczenie. Kolory, wzór, wszystko. W różnych krajach jest różne podejście do flagi państwowej. W Polsce najczęściej flaga powiewa przy instytucjach państwowych lub podczas jakiegoś ważnego dla Polaków święta np. 3 maja czy 11 listopada. Często widać biało czerwoną flagę gdy akurat wiadomo że będzie rozgrywany mecz polskiej reprezentacji piłki nożnej, co ciekawe że inne konkurencje nie wzbudzają aż takiej chęci wywieszania flagi…

Będąc w RPA zauważyłam ze ich flaga jest wszędzie niezależnie od okoliczności, nawet założone są na bocznych lusterkach aut. (żałuję, że nie przyszło mi do głowy żeby zrobić zdjęcie, może będzie okazja nadrobić;) )

Uważam, że flaga RPA jest ładna i taka… optymistyczna, może z powodu kolorów.

Bardzo chciałam napisać skąd takie ułożenie i takie kolory a pomysł dziecięcych rączek narodził się nagle pewnej nocy i nie chciał odpuścić. Nie bardzo wiedziałam gdzie poszukać chętnych rączek aż z pomocą przyszedł czteroletni Oliwierek, byłam mu ogromnie wdzięczna a jego Mama zapewniała że to była wspaniała weekendowa zabawa 🙂 Przyjemne z pożytecznym 🙂 Dziękuję Oliwierku :*

DSC_0266

Flaga Południowej Afryki została ustanowiona 27 kwietnia 1994 roku tuż po tym jak prezydentem został Nelson Mandela. Nowa flaga powstała na znak zmian politycznych jakie się tworzyły w tym kraju po zniesieniu apartheidu.

DSC_0247

Kolor czerwony: czerwony, biały i niebieski pochodzą ze starej flagi, ale są źródła które podają że kolor czerwony na fladze symbolizuje krew.

DSC_0249

Kolor zielony: symbolizuje ląd. DSC_0250

Kolor niebieski: symbolizuje niebo.

DSC_0254

Kolor biały: symbolizuje Europejczyków.
DSC_0255

DSC_0257

Kolor zółty: symbolizuje minerały np. złoto. ( w naszej wersji jest trochę ciemny zielony lub żółto czarny 😉 )DSC_0259

DSC_0261

Kolor czarny- symbolizuje rdzennych mieszkańców Afryki.

DSC_0263

DSC_0264

Według nieoficjalnego wytłumaczenia symboliki, centralne „Y” symbolizuje jedność kraju bez apartheidu.

DSC_0266

Tak naprawdę to flaga RPA nie ma oficjalnej symboliki, ale wiem, że zawsze i wszędzie chcemy mieć świadomość, że wszystko co powstaje ma znaczenie, dlatego te kolory i symbolika doskonale do siebie pasuje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s