Paski pasiaste…

IMG_6170

Dzieci, ale i dorośli bezustannie zastanawiają się czy zebra jest czarna w białe paski czy biała w czarne paski?

Ja w wikipedii znalazłam :

„Zebra – ssak z rodzaju Equus (rodzina koniowatych) charakteryzujący się obecnością białych pasów na czarnej sierści. Początkowo wierzono, że zebry mają białą sierść z ciemnymi pasami, ponieważ niektóre zebry mają białe podbrzusza. Badania embriologiczne dowiodły jednak, że kolor tła zwierzęcia to czarny, białe paski i brzuchy są dodatkami, powstałymi wskutek różnych czynników.”

Ale powstają też inne pytania, np. Dlaczego zebra w ogóle jest w paski ? 🙂

I wreszcie po kilkudziesięciu latach badań i wątpliwości znaleziono odpowiedź 🙂

Początkowo istniała teoria, że zebra jest w paski z powodu kamuflażu, aby mogły się wtopić w otoczenie zarośli i drzew. I mimo, że zarośla są złociste lub zielone dla lwa-daltonisty paski są po prostu paskami. Moim zdaniem teoria ta jest trochę naciągana, bo każdy kto był w Afryce i obserwował zebry wie, że one bardzo często pasą się na otwartych łąkach, niekoniecznie w zaroślach. Wyczytałam gdzieś, że paski mogą być pewnego rodzaju kamuflażem dlatego, że gdy zebry czują zagrożenie i nie bardzo jest czas na ucieczkę, zbijają się w ciasną grupę i dzięki paskom napastnik dostaje oczopląsu nie odróżniając gdzie ta ofiara się zaczyna a gdzie kończy. Ta teoria też ma sens 🙂

Ale prawdziwa odpowiedź i powód tego więziennego oznaczenia zebr jest zupełnie inny 🙂

Na stronie NEWSWEEK’a w zakładce NAUKA wyczytałam zupełnie przez przypadek, że węgierscy i szwedzcy naukowcy wreszcie odkryli dlaczego te paski i orzekli, że owe paski po prostu odpędzają krwiożercze owady. Paski powodują, ze zebry nie odbijają światła tak jak inne zwierzęta kolorystycznie jednolite.

CIEKAWE ale faktycznie jak przyjrzałam się zdjęciom w powiększeniu to nie widziałam przy zebrach much czy innych owadów tak jak np. przy bawołach.

Ech… człowiek całe życie się uczy i to jest właśnie tak fascynujące 🙂

IMG_6719Ale hmmm, mam kilka zdjęć, które jakoś temu przeczą , że są czarne w białe paski, no ale z naukowcami nie będę się kłócić. Po raz kolejny przyjmuję z pokorą i uwielbieniem artyzm natury.

IMG_6725

Wjeżdżając do Parku Krugera, każdy nastawiony jest na „upolowanie” aparatem lub kamerą BIG 5. To zrozumiałe i ja też wypatrywałam tych zwierząt. Jednak wielką radość sprawiało mi obserwowanie zebr. Uważam, że mają w sobie tak dużo wdzięku, gracji ale i jakiejś zadziorności 🙂

IMG_2713

Fascynowało mnie to, że mimo mojego szybkiego aparatu fotograficznego nie było łatwo zrobić im zdjęcie stojące bokiem lub przodem. Wystarczyły sekundy żeby zmieniły pozycję i ustawiły się tyłem. Jestem pewna, że jest to ich obrona. Nie bardzo wiem na czym polega, ale tak  się wszystkie ustawiały.

IMG_2839

IMG_2843

IMG_2847

IMG_2848

IMG_2852

Wydaje mi si, że jest to ich pozycja ochronna, tym bardziej, że wyraźnie widać, że jedna z nich jest ciężarna.


IMG_2855

Grzywa zebry, jej wygląd świadczy o wieku i kondycji zdrowotnej zwierzęcia.

Tutaj byłam pewna, że uda mi się pstryknąć zdjęcie gdzie nie stoją tyłem, pomyślałam „zdążę”, ale i tym razem nic z tego 🙂

IMG_3337

IMG_3338

Wspaniałe zwierzęta. Piękne i eleganckie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s