CZEGO NIE MÓWIĆ

Nikt zdrowy nie zrozumie czym jest depresja. Mogę tłumaczyć na wiele sposobów, ogólnikowo, delikatnie lub walić prawdę między oczy. Nikt zdrowy nie pojmie jak to jest, gdy cała Twoja dzisiejsza energia właśnie została wyczerpana zaraz po otwarciu oczu i uświadomieniu sobie, że właśnie noc dobiegła końca i dzień trzeba przeżyć. Z uśmiechem i sympatią do świata, bo… Bo jesteś już zmęczona komentarzami „weź się w garść”, „czym ty się martwisz?”, „inni to dopiero mają zmartwienia”. Dla mnie pozostają umniejszenia. Moje problemy są mniej ważne, bo inni mają gorzej.

„Znam ludzi, którym w sercach zgasło, lecz mówią: ciepło nam i jasno, i bardzo kłamią, gdy się śmieją Wiem jak ułożyć rysy twarzy by smutku nikt nie zauważył.” Wisława Szymborska

Jestem dobrym słuchaczem, bo słyszę , nie tylko słucham. Mam w sobie tyle empatii, że mogłabym obdarować tym pół Warszawy. Słucham, rozumiem, doradzam.

Ale są takie dni jak dziś kiedy mam ochotę wrzeszczeć…

A CO MNIE TO KURWA OBCHODZI

Ale tego nie robię. I wszystko to co wypracowałam przez lata na terapii idzie w odstawkę, bo posłucham, doradzę, jak mogę to pomogę.

Ale ja też nie dźwigam tego świata, pandemii, trudnego biznesu, samotności.

W sobotę ukazał się w Wysokich obcasach bardzo przejmujący wywiad z popularną blogerką, pisarką, felietonistką Janiną Bąk http://www.janinadaily.com . Opowiada w nim o swojej chorobie psychicznej, a ja mam taką ogromną ochotę jej słuchać. I jest to dla mnie ogromnie oczyszczające, ponieważ wiele słów jest o mnie i dla mnie.

Przytoczę dziś dwa fragmenty, które szczególnie mnie poruszyły. Jednak wiem, że nie raz będę nawiązywała do tego wywiadu.

„Nie zawsze musimy wiedzieć co powiedzieć, ale zawsze musimy pamiętać czego nie powiedzieć”:

„Nigdy nie powiedzielibyśmy sobie chorującej onkologicznie, żeby wzięła się w garść to wyzdrowieje. Nie tłumaczymy osobie ze złamaną nogą, że wymyśla, bo gdyby tylko chciała i miała silną wolę to by zaczęła chodzić. Dlaczego więc robimy to wobec osób chorych psychicznie?

Bo gdy boli cie głowa, bierzesz tabletkę na ból. Gdy choruje na nadciśnienie bierzesz leki na obniżenie. Gdy choruje dusz, weź tabletkę na uleczenie jej.

A ja wiem, ze przyjdzie dobry dzień. Bo dziś jest źle, dziś musze odpocząć i porozmawiać ze sobą, ukoić myśli. Wiem, ze przyjdą dobre di, ponieważ jest ich coraz więc. Po prostu trzeba sobie dać czas.

2 myśli w temacie “CZEGO NIE MÓWIĆ”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s