Sugar Man

W lutym poznałam poruszającą historię wybitnego muzyka a przede wszystkim tekściarza. Byłam w Kapsztadzie i ostatniego dnia przed wylotem do Polski Andrzej bardzo chciał pokazać mi pewien wyjątkowy sklep z płytami winylowymi. Jadąc tam opowiedział mi tę oto historię. Opowieść, która weszła mi w głowę bardzo głęboko a co jakiś czas początek jego jednego utworu dźwięczał mi w uszach bardzo wyraźnie i głośno. . Mówię o Sixto Rodriguez’ie. Historia wręcz niewiarygodna.

27SUGAR_SPAN-articleLarge

Początek oblicza się na lata 70-te gdy w zwykłym miasteczku Detroit młody człowiek pisze teksty, gra w knajpach na gitarze przyśpiewując gościom do tzw kotleta. Jest tajemniczy i bardzo skromny. Prawdziwy outsider. Pewnego razu ktoś go zauważa i proponuje nagranie płyty, w rezultacie powstały dwie. Ale…

Wszystkich płyt w Ameryce sprzedał może z 6 egzemplarzy i  tak naprawdę nikt nigdy o nim nie słyszał.

Niby zwykła nieciekawa historia.

Ale…

Nie wiadomo jak i kiedy jedna z płyt trafiła do Południowej Afryki w czasach największego apartheidu. Pełna cenzura, żadnej telewizji w radio jeżeli już coś było to albo ocenzurowane albo propagandowe. I nagle trafia płyta Sugar Man z tekstami piosenek tak bardzo pasującymi do tamtej sytuacji, że niemal od razu stały się „podziemnymi” hymnami dla ludzi, którzy nie zgadzali się z ówczesną sytuacją polityczną. Teksty piosenek pokazywały, że każdy ma prawo czuć niezgodę na to co się dzieje, bunt i ma prawo chcieć zmian. Płyta była przegrywana, przekazywana z rąk do rąk. Nie było chyba osoby, która nie znałaby Rodrigueza i jego piosenek.

_61794702_sugar-large-cropped

Ale..

Nikt o gościu nie słyszał, nikt nie wiedział kim był. Wiadomo było, że Rodriguez i że najprawdopodobniej był z Ameryki. W Południowej Afryce był tak samo wielka gwiazda jak i wielką tajemnicą.

I pewnego razu rozeszła się wieść, że Rodriguez nie żyje, jedni mówili, że na koncercie strzelił sobie w głowę, inni że podpalił się na scenie. Nadal wielka gwiazda, stała się wielką legendą.

2433059-rodriguez-617

I…

I nagle pewien człowiek postanowił dowiedzieć się jak naprawdę umarł ktoś, kto miał taki wielki wpływ na historię RPA. Bardzo długo szukał, wszędzie gdzie tylko mógł. Spotykał same ślepe zaułki, ale się nie poddawał. Gdy myślał, że już czas zakończyć poszukiwania dostał maila od córki Rodrigueza z pytaniem dlaczego szuka jej ojca? Co on od niego chce?

Okazało się, że on żyje w Stanach. Jest zwykłym budowlańcem, jest już starszym człowiekiem a Ameryka nawet o nim nie słyszała. Jest bardzo biedny i skromny. Nie bardzo wierzyła w opowieść, że w RPA jest większą gwiazdą niż Elvis Presley. To niewiarygodne. Wytwórnie płytowe w Afryce płaciły ogromne tantiemy za płyty, tylko komu??

Po niedługim czasie Rodriguez przyleciał do RPA.W historii tej między innymi ujęło mnie to, że biedny człowiek nie znający żadnych wygód i luksusów gdy wysiadał z córkami z samolotu chciał ominąć limuzyny, które do nich podjechały myśląc, że trzeba zejść z drogi bo widocznie przyjechał ktoś ważny. Do głowy mu nie przyszło, że to dla niego. Córka cieszyła się, że może w butach przejść po białym dywanie a on w swoim apartamencie spał zwinięty na kanapie żeby nie naruszyć pięknie pościelonego łóżka. Wielka gwiazda nie wiedziała, że jest gwiazdą. Pierwszy koncert zaczął się z opóźnieniem, bo wiwatujący kilkunasto tysięczny tłum swoimi okrzykami nie pozwolił zacząć koncertu.

Zastanawiam się co mógł czuć ten człowiek widząc ten tłum, słuchając radości jaką wzbudzał… Chyba nie jestem w stanie sobie wyobrazić…

Ale…

On nie jest gwiazdą. Nadal ciężko pracuje w Stanach, pieniądze za koncerty rozdał rodzinie i przyjaciołom a sam jest biedny jak mysz kościelna, ale myślę, że jest bardzo szczęśliwy. Spokojny…

images

 

Historia ta przedstawiona jest w filmie pt Sugar Man. Zupełnie przypadkiem odkryłam, że film dostał Oscary i grany jest w warszawskim kinie Muranów. Gorąco polecam. Płakałam na tym filmie, czułam bicie jego serca gdy wyszedł na scenę. Byłam tam z nim i przeżywałam to tak samo mocno…

C63ACF36-E08A-E304-3217C3D61589AA89

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s